توسعه کسب‌ و کار چیست؟

توسعه کسب و کار

توسعه کسب و کار به معنای شناسایی روش‌های بلندمدت برای افزایش ارزش از طریق برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌هایی در راستای توسعه روابط، افزایش اعتبار و مشتریان است که این رشد و توسعه نیازمند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک می‌باشد.

هر کسب و کاری در مسیر شکل‌گیری و رشد، نیازهای متعددی دارد که گاهی اوقات با استفاده از منابع صرف شده، نیز انتظارات مورد نظر محقق نمی‌شود. بلکه منجـر به ایجاد چالـش های جدید و صرف منابع بیشتر می شود.

به همین دلیل حضور راهبردی و حیاتی یک تیم آگاه، با تجربه و خلاق در کنار کسب‌و‌کار، می‌تواند شما را در این مسیر همراهی نماید.

 

در راستای توسعه کسب‌وکار چه فرایندهایی صورت می‌گیرد؟

 

• طراحی نقشه راه کسب و کار (business plan)

طرح کسب‌وکار، سندی مکتوب است که چگونگی تعریف اهداف و دستیابی به آنها را مشخص می‌کند. نقشه کسب‌و‌کار، از دیدگاه بازاریابی، مالی و عملیاتی بررسی می‌شود. هر شرکت یا سازمانی برای شروع، لازم است تا نقشه راه مشخصی داشته باشد. نقشه ها باید به صورت دوره‌ای به‌روز شوند تا مشخص گردد که چه میزان در دستیابی به اهداف موفق بوده‌اند. اکثر استارتاپ‌ها، کار خود را با این طرح شروع می‌کنند.

این طرح برای تأمین منابع مالی بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران موردنیاز است تا فرصت‌ها را شناسایی کرده و با تحلیلِ بازار ، راه‌حل‌هایی برای استفاده از فرصت‌ها ارائه دهد. پس از مشخص‌شدن طرح، استراتژی رسیدن به اهداف موجود در آن باید مشخص شود و نیاز به نقشه‌ی راه است. نقشه‌ی راه واحد عملیاتی طرح تجاری یا بیزینس پلن است به این صورت که به طور واضح بیان می‌کند که چگونه نقش‌ها، وظایف و مسئولیت‌های مختلف برای حاصل شدن نتیجه، در کنار هم قرار می‌گیرند. این خدمات در نهایت به اهداف اصلی تجارت و پیشرفت آن کمک می‌کنند.

• بازاریابی

یکی مهم ترین بخش ها در بازاریابی  شناخت مخاطبان هدف، درک واقعی نیازها و چگونگی ارتباط با آنهاست. بازاریابی مهم‌ترین رکن هر کسب و کار است که باعث می‌شود شما در بازار شناخته شده و پیشرفت کنید.
بازاریابی دو بخش اصلی دارد، یک بخش عملیاتی و بخش دیگر تحقیقاتی است. هر دو این بخش ها مهم و کامل کننده یکدیگرند. تحقیقات بازار موجب کشف بازار های جدید و یا هدفمند می شود. نظرات و سایر بازخوردهای مصرف‌کنندگان را در مورد علاقه‌ی آنها به محصول یا خدمات را دریافت می کند. پس از دریافت بازخوردها، استراتژی در مورد چگونگی تعامل و ارتباط با مشتریان احتمالی تدوین می‌شود و تلاش برای فروش با برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی جذاب و خلاقانه انجام می‌شود. در صورت خرید یا عدم خرید محصول، این ارتباط به‌دست‌آمده با مشتریان حفظ خواهد شد تا در آینده باز هم امکان تعامل با آنها فراهم باشد.

• تجزیه‌وتحلیل داده

کسب‌وکارهای موفق بر اساس داده‌ها تصمیم می‌گیرند و می‌توانند اطمینان بیشتری نسبت به اقداماتشان داشته باشند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها فرایند جمع‌آوری و سازماندهی اطلاعات به‌منظور نتیجه‌گیری و تصمیم‌گیری بهتر ، با استفاده از آن‌ها است. این تجزیه‌ و تحلیل باعث ایجاد بینش‌هایی می‌شود که سازمان‌ها برای انتخاب درست به آن نیاز دارند. این اقدام امروزه برای کسب‌وکارها مهم است، زیرا انتخاب‌های مبتنی بر داده تنها راه برای اطمینان در تصمیم‌گیری‌های تجاری می‌باشد.

• تدوین استراتژی و تولید محتوا

هر کسب و کاری برای اینکه بتواند در دنیای تکنولوژی، پیشرفت کند، به استراتژی تولید محتوا احتیاج دارد. با این سند می تواند به درستی محصولات یا خدمات خود را به مخاطبانش، معرفی کند. بدین منظور لازم است زیرساخت‌های مورد نیاز مانند وب سایت، اپلیکیشن و شبکه‌های اجتماعی را ایجاد کند. پس از آن با یک برنامه‌ریزی مشخص، محتواهای جذاب و خلاقانه تولید نماید.

در حال حاضر چالش‌های زیادی پیش‌روی شرکت‌ها است که دانش و تجربه تنها راه عبور از موانع می‌باشد. آژانس توسعه کسب‌وکار مونه دغدغه‌های کسب و کار شما را بررسی و راهکارهایی بهینه در راستای تحقق اهداف‌تان، ارائه می‌دهد. تیم مونه در تلاش است تا با متدهای نوین و دانش‌بنیان خدماتی کارآمد را به کسب‌وکارها ارائه دهد.

بازاریابی حرفه‌ای، ایده‌پردازی، تحلیل داده، هوشمندسازی، توسعه نرم‌افزار و ابزارهای کاربردی بر اساس نیاز هر کسب و کار در مونه تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی می‌گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *