تبلیغات چیست؟

تبلیغات

تبلیغات به معنای ایجاد پیام و استفاده از تکنیک‌های مختلف روان‌شناختی برای ترغیب و قانع کردن کسی به اقدام برای خرید یک محصول یا دریافت خدمات است. تبلیغات یکی از قدیمی‌ترین انواع بازاریابی به‌شمار می‌رود و هدف آن تاثیرگذاری بر اقدامات مخاطبان کسب‌وکار برای خرید، فروش یا انجام کار دیگری است. در این مقاله این مفهوم مهم در دنیای تجارت را بیشتر توضیح می‌دهیم و بهترین روش‌هایش را معرفی می‌کنیم، پس همراهمان بمانید.

تبلیغات چگونه عمل می‌کند؟

تبلیغات تنها یک اصل ساده دارد «علاقه‌مند کردن مردم به محصولی که فروخته می‌شود.» پس از برانگیختن علاقه، هدف متقاعد کردن مردم برای خرید محصول است، حتی اگر آن شخص قبلا به آن فکر نکرده باشد.

تبلیغات از روانشناسی برای تاثیرگذاری بر طرز فکر و احساس مردم درباره یک محصول یا خدمات کمک می‌گیرد. بسته به اهداف کمپین تبلیغاتی شما، تبلیغات به روش‌های مختلفی برای شرکت شما مفید است. از جمله:

 • افزایش آگاهی از برند خود؛
 • ارتقای فروش محصولات جدید و موجود؛
 • معرفی یک محصول یا ارائه خدمات جدید به بازار؛
 • متمایز کردن محصولتان از رقبای خود؛
 • مشتریان بالقوه را به سمت کسب و کار سوق دهد.

تبلیغ‌کنندگان به چه کسانی می‌گویند؟

تبلیغ‌کنندگان افرادی هستند که در یک شرکت مسئولیت تبلیغ یک محصول یا خدمات را برعهده دارند. آن‌ها پیام‌هایی را در مورد محصولات و خدمات یک برند تبلیغ می‌کنند تا باعث معروف شدن آن برند میان عموم مردم شوند.

نقش تبلیغ‌کنندگان مهم است، زیرا کل تجارت تبلیغات به فعالیت آن‌ها بستگی دارد. تبلیغ‌کننده است که هزینه را متحمل ‌می‌شود. بنابراین اگر این افراد تصمیم بگیرند که چیزی ارزش اجرای تبلیغات را ندارد، آن کسب و کار باید به حرفشان عمل کند.

10 تا از بهترین روش‌های تبلیغات

شرکت‌ها برای اطلاع‌رسانی به مردم یا دسترسی به مشتریان هدف خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله:

1. چاپی

در این روش یک آگهی چاپی در روزنامه‌ها یا مجلات منتشر می‌شود. بروشورها و راهنماها نیز در این دسته قرار می‌گیرند. روزنامه‌های محلی به شرکت‌ها این فرصت را می‌دهند که تبلیغات خود را با هدف قرار دادن مشتریان در یک منطقه جغرافیایی خاص منتشر کنند.

اگر ‌می‌خواهید به مخاطبان هدفمندتری دست پیدا کنید، تبلیغات در مجلات ممکن است گزینه بهتری باشد. شرکت‌ها ‌می‌توانند از مجلات تخصصی برای دسترسی به گروه‌ها یا انواع خاصی از افراد استفاده کنند.

2. پستی مستقیم

در تبلیغات پستی مستقیم، تبلیغات از طریق پست برای مشتریان ارسال می‌شود. در این روش می‌توان از بروشور، کاتالوگ و خبرنامه استفاده کرد. شرکت‌ها ‌‌به کمک این روش می‌توانند نسبت به سایر روش‌های تبلیغات چاپی به مخاطبان هدفمندتری دست یابند.

3. تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی شامل تبلیغاتی است که ۲۰، ۳۰ یا ۶۰ ثانیه طول می‌کشند و یک محصول یا خدمات را تبلیغ می‌کنند. اگرچه این روش ممکن است پرهزینه باشد، اما به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تبلیغات خود را به‌طور منظم تکرار کنند. هزینه‌های پخش تلویزیونی تجاری بر ‌اساس عوامل زیر متفاوتند:

 • مدت زمان تبلیغات؛
 • برنامه تلویزیونی در‌حال پخش؛
 • پوشش جغرافیایی؛
 • تعداد شبکه‌ها؛
 • چه ساعتی از روز است؟

4. موبایلی

تبلیغات موبایلی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه با اتصال به اینترنت، از جمله گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، به مصرف‌کنندگان نشان داده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند این نوع تبلیغ را از طریق رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها یا برنامه‌های تلفن همراه مشاهده کنند.

شرکت‌ها از طریق استفاده از کد QR، تبلیغات موبایلی را با تبلیغ چاپی ترکیب می‌کنند. صرف‌کنندگان وقتی کدهای QR را در مجلات می‌بینند می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه خود آن‌ها را اسکن کنند. سپس ‌می‌توانید یک کوپن به آن‌ها پیشنهاد دهید یا به وب‌سایت خود هدایتشان کنید.

5. شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی یک استراتژی کلیدی برای بازاریابی محصولات و خدمات شما در چندین پلتفرم است. این روش یکی از بهترین روش‌های بازاریابی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد مخاطبان خاصی را هدف قرار دهند. استراتژی آن‌ها ممکن است بر اساس جمعیت شناسی، سن یا عادات خرید مشتریانشان تغییر کند.

6. نمایش تبلیغات

این دسته را احتمالا به‌صورت بنر یا پاپ آپ در صفحات وب دیده باشید. تبلیغات ویدیویی نیز در این دسته قرار می‌گیرند و ممکن است قبل یا در حین پخش محتوای ویدیویی به نمایش در آیند. هدف تشویق کاربران است تا روی تبلیغات نمایشی کلیک کنند و اغلب برای خرید به وب سایت هدف هدایت شوند. البته این نوع تبلیغ در فضای مجازی بسیار رایج هستند و مصرف کنندگان گاهی آن‌ها را نادیده ‌می‌گیرند.

7.  تبلیغات فضای باز

در این روش شرکت‌ها از بیلبوردها، پوسترها و سایر اشکال رسانه‌های چاپی برای رساندن پیام خود استفاده می‌کنند. این دسته از تبلیغات را اغلب در کنار جاده‌ها یا ایستگاه‌های اتوبوس می‌بینید، اما در فروشگاه‌ها یا مراکز خرید نیز قرار می‌گیرند. تبلیغ در فضای باز در مکان‌هایی مانند خیابان‌ها و بزرگراه‌ها مزایای فراوانی دارد، زیرا افراد زیادی آن‌ها را همزمان مشاهده می‌کنند. این تبلیغات ممکن است در مکان‌هایی قرار گیرند که افراد زیادی در حین انجام کارهای روزمره خود آن‌ها را ببیند.

8. قرار دادن محصول در معرض دید

این نوع تبلیغات برای نمایش محصول شرکت‌ها استفاده می‌شوند و معمولا در محتواهای رسانه‌ای قرار می‌گیرند، مانند:

 • یک برنامه تلویزیونی
 • یا یک فیلم

ممکن است مخاطبان به صراحت محصول را در محتوا نبینند، اما آن محصول کاملا قابل مشاهده است. شرکت‌ها با استفاده از این روش می‌توانند به شیوه ای محتاطانه‌تر و غیرمستقیم به گروه‌های هدف خود دسترسی پیدا کنند.

9. خدمات عمومی

تبلیغ خدمات عمومی به تبلیغاتی می‌گویند که هدفشان ترویج یک هدف یا ابتکار ‌به‌جای تبلیغ یک محصول است. این نوع  اغلب به‌عنوان یک اعلان خدمات عمومی (PSA) شناخته می‌شوند، زیرا به افراد درباره یک موضوع خاص به‌نحوی اطلاع‌رسانی می‌کنند که به نفع آن‌ها یا سایرین باشد.

سازمان‌های خدمات عمومی می‌توانند خدمات خود را از طریق تلویزیون، رادیو و ویدیوهای آنلاین تبلیغ کنند. سازمان‌ها و شرکت‌ها زمان پخش را برای این PSA ها شرح می‌دهند، اما تبلیغ‌کنندگان باید شرایط خاصی داشته باشند. سازمان‌های دولتی و سازمان‌های خیریه اغلب از این نوع برای اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان درباره مسائل بهداشتی و ایمنی استفاده می‌کنند.

10. رادیویی

اگر مخاطبان شما به شبکه رادیویی خاصی گوش می‌دهند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. افراد تبلیغ رادیویی را هنگام انجام کارهای روزمره مانند کارهای خانه و رانندگی می‌شنوند. تبلیغ رادیویی می‌توانند مانند تبلیغ تلویزیونی نیز تکرار شوند و به سازمان‌ها کمک کنند تا مشهورتر شوند.

سخن نهایی

این نوع تبلیغ به رشد بهتر کسب‌وکار شما کمک می‌کند و از قدیم تا امروز ابزاری قدرتمند بوده است. فرصت‌های بی‌شماری برای اینکار وجود دارد از چاپی، رادیویی و تلویزیونی گرفته تا تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی. توصیه می‌کنیم برای برقراری ارتباط و تعامل با مخاطبان خود، به زبان مشتری حرف بزنید، توجه آن‌ها را جلب کنید و در نهایت یک داستان واضح و معتبر از برند خود بگویید تا نشان دهید چگونه با ارزش‌های مخاطبتان همسو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *