بازاریابی چیست

بازاریابی در یک شهر بزرگ بسیار دشوار است.

تعریف بازاریابی

بازاریابی عبارت است از فعالیت، مجموعه ای از نهادها و فرآیندهاست که برای ایجاد، ارتباط، ارائه و مبادله پیشنهادهایی که برای مشتریان، مصرف کنندگان ، شرکا و جامعه  ارزش دارد. هسته بازاریابی متمرکز بر روی  شناسایی نیازها و ترجیحات مشتریست، که منجر به توسعه محصولات و خدماتی خواهد شد که آن نیازها را برآورده می کند، و به طور موثر آنها را برای جذب و نگهداشت مخاطبان هدف تبلیغ می کند.

تعریف تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی عملکردی است که مصرف کننده، مشتری و عموم مردم را از طریق  اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت ها و مشکلات استفاده می شود  به بازاریاب پیوند می دهد. تولید، پالایش و ارزیابی اقدامات؛ نظارت بر عملکرد؛ و درک آن را به عنوان یک فرآیند بهبود بخشد. اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی به این مسائل را مشخص می‌کند، روش جمع‌آوری اطلاعات را طراحی می‌کند، فرآیند جمع‌آوری داده‌ها را مدیریت و پیاده‌سازی می‌کند، نتایج را تجزیه و تحلیل می‌کند و یافته‌ها و پیامدهای آنها را به اطلاع می‌رساند.

تعریف برند

برند نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که کالاها یا خدمات یک فروشنده را متمایز از کالاهای فروشندگان دیگر می‌داند. برند «یک دارای نامشهود است» که قصد دارد «تصاویر و تداعی‌های متمایز را در ذهن سهامداران ایجاد کند و در نتیجه سود/ارزش اقتصادی ایجاد کند.

تعریف بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) فرآیند توسعه یک برنامه بازاریابی/فنی برای بهبود دیده شدن در یک یا چند موتور جستجو است. به طور معمول، این فعالیت شامل دو عنصر است.

از جنبه فنی، سئو به اطمینان از اینکه یک وب سایت می تواند به درستی توسط موتورهای جستجوی اصلی ایندکس شود و شامل استفاده از کلمات کلیدی، محتوا، کد و لینک های مناسب است، اشاره دارد.

در بخش بازاریابی، سئو به فرآیند هدف‌گیری کلمات کلیدی خاص اشاره دارد که در آن سایت باید در جستجوها «برنده» شود. این را می توان با اصلاح یک وب سایت به منظور امتیاز خوب در الگوریتم هایی که موتورهای جستجو برای تعیین رتبه استفاده می کنند، یا با خرید کلمه کلیدی مورد نظر و قرار دادن در صدر فهرست جست و جو جداگانه انجام داد. اغلب، برنامه های سئو ترکیبی از چندین عنصر و استراتژی هستند.

تعریف بازاریابی کلمات کلیدی

شامل قرار دادن یک پیام در مقابل کاربرانی است که بر اساس کلمات کلیدی و عباراتی است که برای جستجو استفاده می کنند.
مزیت کلیدی این روش این است که به بازاریابان این توانایی را می دهد که با پیام مناسب در زمان مناسب به افراد مناسب دست یابند. برای بسیاری از بازاریابان، این روش منجر به قرار دادن یک آگهی در هنگام وارد کردن کلمات کلیدی خاص می شود.
توجه داشته باشید که در سئو، این اصطلاح به دستیابی به جایگاه برتر در خود نتایج جستجو اشاره دارد.

تعریف بازاریابی محتوا

تکنیکی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم برای جذب و به دست آوردن یک مخاطب کاملاً مشخص – با هدف هدایت اقدام سودآور مشتری.
به گفته انجمن ملی تبلیغ‌کنندگان (ANA)، این شامل روش‌های مختلفی برای بیان داستان برند است. بیشتر و بیشتر بازاریابان تبلیغات خود را به سمت بازاریابی محتوا/داستان گویی تغییر می دهند تا چسبندگی و پیوند عاطفی بیشتری با مصرف کننده ایجاد کنند.

 

حوزه های بازاریابی

بازاریابی رابطه مند

این نوع بازاریابی به استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی برای تقسیم‌بندی مصرف‌کنندگان برای ایجاد وفاداری اشاره دارد. بازاریابی رابطه مند از بازاریابی پایگاه داده، تبلیغات رفتاری و تجزیه و تحلیل برای هدف قرار دادن دقیق مشتریان و ایجاد برنامه های وفاداری استفاده می کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

این نوع مارکتینگ بر روی اعمال نفوذ افرادی که بر خریداران بالقوه تاثیر دارند گفته می شود، جهت دهی به فعالیت های روزمره این افراد برای هدایت پیام برند به بازار بزرگتر تمرکز می کند. با این کار، معرفی کنندگان برند و تأثیرگذاران اجتماعی (که شامل افراد مشهور، تولیدکنندگان محتوا، حامیان مشتری و کارمندان باشند) پیام برند را از طرف خودشان به گوش مردم می رسانند.

بازاریابی ویروسی

پدیده ای که مردم را برای انتقال پیام تبلیغاتی تشویق می کند. نوع انتقال پیام و تعداد افرادی که در معرض  پیام قرار می‌گیرند، فرآیندی شبیه به فرآیند انتقال ویروس  از فردی به فرد دیگر را تقلید می‌کند به این دلیل به آن بازاریابی ویروسی می گویند

بازاریابی چریکی

یک استراتژی غیر متعارف و خلاقانه را توصیف می کند که هدف آن به دست آوردن حداکثر نتایج از حداقل منابع است.

بازاریابی سبز

به توسعه  و ترویج محصولاتی گفته می شود که برای محیط زیست ایمن هستند (یعنی برای به حداقل رساندن اثرات منفی بر محیط فیزیکی طراحی شده اند).  این اصطلاح همچنین ممکن است برای توصیف تلاش‌ها برای تولید، ترویج، بسته‌بندی و بازیابی محصولات به شیوه‌ای که حساس یا پاسخگو به نگرانی‌های زیست‌محیطی باشد استفاده شود.

بازاریابی ایمیلی

ابزاری رایج و قدرتمند برای بازاریابان در تمام سطوح می باشد. بازاریابی ایمیلی درعملیات بازاریابی مستقیم، دیجیتال، درون گرا و برون‌گرا نقش دارد. این نوع بازاریابی  به بازاریابان در تولید سرنخ، آگاهی از برند، ایجاد رابطه و موارد دیگر کمک می کند

بازاریابی در رسانه های اجتماعی

این بخش شامل استفاده از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام برای تعامل با مخاطبان هدف و تبلیغ محصولات و خدمات است. بازاریابی رسانه های اجتماعی می تواند در ایجاد آگاهی از برند و ایجاد وفاداری مشتری بسیار موثر باشد.

چهار پی بازاریابی

محصول Product

محصول به عنوان مجموعه‌ای ویژگی‌هاست با قابلیت مبادله یا استفاده، معمولاً ترکیبی از اشکال ملموس و ناملموس تعریف می‌شود.

یک محصول ممکن است یک ایده، یک موجودیت فیزیکی (کالا) یا یک خدمت یا هر ترکیبی از این سه باشد. به منظور مبادله در رفع نیاز های فردی و سازمانی وجود دارد.

قیمت Price

قیمت رسمی محصول، مقدار منابعیست که برای به دست آوردن مقدار معینی ازمحصول هزینه می شود.

در واقع هزینه ایست که مشتری باید برای خرید محصول بپردازد.

مکان (توزیع)  Place(distribution)

توزیع به عمل حمل محصولات به مصرف کنندگان اشاره دارد. همچنین برای توصیف میزان پوشش بازار برای یک محصول معین استفاده می شود.

ترفیع Promotion

ترفیع شامل تاکتیک‌هایی است که خرید کوتاه‌مدت را تشویق می‌کند. آزمایشی و مقدار خرید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از نظر حجم، سهم و سود بسیار قابل اندازه‌گیری است. به عنوان مثال می توان به کوپن، قرعه کشی، تخفیف، امتیاز در خرید بعد و بسته بندی ویژه اشاره کرد.

 

حرفه ای ها در مورد بازاریابی چه می گویند

فیلیپ کاتلردر مورد بازاریابی می گوید:
“بازاریابی هنر یافتن راه‌های هوشمندانه برای ارائه چیزی نیست که می‌سازید، بلکه هنر ایجاد ارزش واقعی برای مشتری است.”
نیل پاتل، کارشناس بازاریابی دیجیتال و بنیانگذار KISSmetrics، در مورد بازاریابی می گوید
“بازاریابی در واقع فقط به اشتراک گذاری اشتیاق شماست.”
دیوید اوگیلوی، افسانه تبلیغات و بنیانگذار Ogilvy & Mather، هم نظرش در خصوص بازاریابی به این صورت مطرح شده است:
“مصرف کننده احمق نیست، او مانند همسر شماست.” این نقل قول تاکید بر اهمیت ایجاد کمپین های بازاریابی که در سطح شخصی با مشتریان دارد
ست گودین هم زمانی گفت:
“بازاریابی در مورد چیزهایی نیست که می سازیم، بلکه در مورد داستان هایی است که می گوییم.”
نظر آن هندلی، پیشگام و نویسنده بازاریابی دیجیتال، می گوید: “مشتری را قهرمان داستان خود کنید.”
بازاریابی یک فعالیت مهم در هر کسب و کار موفق است. بازاریابی درک مشتریان و نیاز آن هاست.

 

آژانس مونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *