چرا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مهم است؟

تبلیغات

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به‌دست آوردن مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی یکی از سخت‌ترین کارها است. در شرایطی که وضعیت اقتصادی دشوار و رقبای پرتعدادی داریم، بازاریابی مدرن تنها راه نجات ما است. هدف از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی که مدرن‌ترین شیوه مارکتینگ در حال حاضر است، ایجاد اعتماد و وفاداری میان مصرف‌کننده و عرضه‌کننده است.

در این مقاله اهمیت بازاریابی شبکه های اجتماعی را توضیح می‌دهیم و اینکه این شبکه‌ها چطور به کسب اعتماد و وفاداری مشتریان و به‌دنبال آن افزایش فروش و درآمد کمک می‌کنند، پس همراهمان بمانید.

چرا بازاریابی شبکه های اجتماعی مهم است؟

امروزه بیش از هر مکان دیگری، افراد زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند. بنابراین کسب‌وکارها مشتریان بالقوه خود را می‌توانند در آن‌جا پیدا کنند. مردم به راهنمایی و مشاوره‌ای که از دیگر افراد دریافت می‌کنند، بیشتر از تبلیغات مستقیم برندها اهمیت می‌دهند.

بنابراین اساس بازاریابی شبکه های اجتماعی، رهبری فکری مردم و برجسته کردن موضوعات دلخواه برای آنان است. این کار کمک می‌کند تا تصمیم‌های افراد تحت‌تاثیر دیدگاه‌های این دسته از رهبران فکری قرار گیرد. بنابراین بازاریاب دیجیتال با هدف قرار دادن شبکه‌های اجتماعی برای یک برند جامعه هدف منحصربه‌فردی را تشکیل می‌دهد و آن‌ها را هدایت می‌کند.

چرا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

باهوش‌ترین برندها و کسب‌وکارها در سرتاسر جهان، از تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر مردم استفاده می‌کنند و آمار جذب مخاطب و افزایش درآمد خود را افزایش می‌دهند. با توجه به اهمیت این تاثیر، دلایل متعددی وجود دارد که چرا بازاریابی شبکه های اجتماعی نقش مهمی در پیشرفت کسب‌وکار شما دارد. از جمله:

1. شناخته شدن برند

شبکه‌های اجتماعی بهترین مکان برای داستان‌گویی هستند و چرا برندها داستان خودشان را تعریف نکنند؟ شرکت‌ها در پلتفرم‌های مختلف خدماتشان را به مخاطبانشان ارائه می‌کنند و آن‌ها را دائما از داستان‌های مشتریان و کارمندان خود مطلع نگه می‌دارند.

مدیران موفق کسب‌وکارها، در بازاریابی دیجیتال برند خود از کارمندانشان نیز استفاده می‌کنند. این افراد هرکدام یک شبکه شخصی دارند و هر شبکه به‌طور بالقوه صدها مخاطب دارد که هرکدام با صدها مخاطب دیگر در ارتباط هستند. همگام بودن برندها و کارمندانشان در بازاریابی دیجیتال، دستاوردهای زیادی برای هردو آن‌ها دارد.

2. پیدا کردن سرنخ‌های فروش

به‌ کمک بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانید با مخاطبان هدف خود از طریق انتشار ویدیو، اخبار، ترندهای جالب و مکالمات معنادار تعامل ایجاد کنید. با کمک این استراتژی‌ها علاوه‌بر ایجاد اعتبار نزد مشتریان بالقوه‌تان، می‌توانید اطلاعات مهمی نیز به‌دست آورید مانند اطلاعات شخصی، آدرس ایمیل و شماره‌ تلفن آن‌ها.

3. افزایش سرنخ‌های فروش

فروش از طریق شبکه اجتماعی به متخصصان فروش این امکان را می‌دهد تا با سرنخ‌های فروش ارتباط برقرار کنند. بازاریابان دیجیتال می‌توانند با کمک ابرازهای ذهنی و دیجیتال از جمله رهبری فکری، جلب اعتماد اجتماعی و دیگر محتواهای لازم، به حل مشکلات مشتریان بالقوه بپردازند. این کار به تیم فروش اجازه می‌دهد تا نزد مشتریان اعتماد و اعتبار کسب کند و آمار سرنخ‌های فروش را بالا ببرد.

4. شنیدن ندای مشتریان

شبکه های اجتماعی فرصت بی‌نظیری هستند تا به صحبت‌های مشتریان و نظر آن‌ها درباره شرکت، محصولات یا خدماتتان گوش کنید. این کار کمک می‌کند تا به‌صورت مشخص متوجه شوید برندتان در بین افراد چه جایگاهی دارد و چطور با آن ارتباط برقرار می‌کند. همچنین می‌توانید ضعف‌هایتان را بهبود ببخشید و بر نقاط قوت خود تاکید کنید.

5. ایجاد فرصتی برای بهبود ارتباط با برند

بازاریابی شبکه های اجتماعی کمک می‌کند تا مدیر ارتباط با مشتری برند در جریان نظر مشتریان قرار گیرد. یک برند با درک مشتریانش و بهبود ارتباطش با آن‌ها می‌تواند فرصتی برای افزایش جامعه طرفداران و سفیران برند خود داشته باشد.

6. امکان ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی

پلتفرم‌های اجتماعی علاوه‌بر آن‌که مکان خوبی برای بازاریابی هستند، شرایط مناسبی را نیز برای ارزیابی فعالیت‌های بازاریابیتان فراهم می‌کنند. شما می‌توانید بررسی کنید که عملکردتان در شبکه اجتماعی به‌صورت طبیعی چطور است و در صورت هزینه برای تبلیغات پولی، مشارکت اجتماعی برند چه تغییری خواهد کرد.

7. ایجاد اعتبار برای برند

بازاریابی شبکه های اجتماعی به برندها این فرصت را می‌دهد تا با مشتریان، شرکا و کارمندان خود رابطه‌ای مبتنی بر اعتماد ایجاد کنند. مردم تقریبا سه برابر بیشتر از تبلیغات رسمی برندها به توصیه‌های دوستان، خانواده و آشنایان خود اعتماد دارند. بنابراین زمانی که افراد دیگری برند شما را تبلیغ کنند، بازدهی بیشتری خواهید داشت.

8. رهبری فکری

بازاریابی شبکه‌های احتماعی بهترین فرصت را برای شناخت مشکلات و علایق مردم در اختیارتان قرار می‌دهند. برندها می‌توانند با کمک راهنمایی‌ها، وبینارها و محتواهای خود به مردم کمک کنند تا آن‌ها بتوانند به آن برند به‌عنوان یک منبع راهنما اعتماد کنند.

9. افزایش مخاطبان

میلیاردها نفر در سرتاسر جهان از پلتفرم‌های اجتماعی مختلف استفاده می‌کنند. بنابراین شبکه‌های اجتماعی نه ‌تنها بزرگ‌ترین بازار فروش آنلاین محسوب می‌شوند، بلکه با فعالیت در آن‌ها می‌توانید متوجه شوید افراد به چه چیزهای علاقه دارند و درباره چه چیزهایی صحبت می‌کنند.

10. ساخت یک جامعه

شما می‌توانید با برنامه‌ریزی و تعامل، یک جامعه هدف فعال برای برند خود در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید. همچنین با انتشار محتواهای جذاب و به اشتراک گذاشته شدن آن‌ها توسط مشتریان و کارمندانتان، به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنید.

11. تولید محتوای منحصربه‌فرد

استراتژی شما برای بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌تواند به‌شکلی باشد تا مخاطبان خود را در معرض محتوای دست اول و باکیفیت قرار دهید. امروزه کاربران بیشتر از هر چیزی به محتوای درست و آگاهی‌دهنده نیاز دارند که احتیاج‎های آن‎ها را برآورده کند. شما با تولید محتوای منحصربه‌فرد می‌توانید مرجعی عالی در این زمینه باشید و شهرت برند خود را افزایش دهید.

12. ماندگار شدن در ذهن مشتریان

تغییر ذهنیت افراد و رهبری فکری آن‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی، یک روش مبتکرانه برای صاحبان کسب‌وکارها است. با استفاده از وبینارها، کتاب‌های الکترونیکی، پادکست‌ها و دیگر انواع محتواها می‌توانید به مشکلات مخاطبانتان رسیدگی کنید.

اگر می‌خواهید با مشتریان آینده خود تعامل برقرار کنید، باید جایی باشید که آن‌ها حضور دارند و این مکان، تا حد زیادی در رسانه‌های اجتماعی است.

سخن نهایی

امروزه اکثر افراد گوشی هوشمند دارند و توسط آن در شبکه‌های اجتماعی مختلفی فعالیت می‌کنند. برندها متوجه شده‌اند که با هدف قرار دادن مخاطب‌های خود در این شبکه‌ها می‌توانند جامعه‌ای از مشتریان وفادار داشته باشند، برند خود را بیشتر در معرض دید مخاطبان بالقوه قرار دهند، فروش بیشتری را تجربه کنند و به سایر اهداف تجاری‌شان نیز برسند. بازاریابی شبکه های اجتماعی به برندها کمک می‌کند که در این مسیر موفقیت باشند. در این مقاله اهمیت این نوع بازاریابی و نکاتی را که باید به آن دقت کنید، توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *